otlu-ve-mutlu-lezzet-festivali
services

MEGEP Haber | Otlu ve Mutlu Lezzet
Festivali Hazırlıklarına Başlandı

7-8 Mayıs tarihlerinde Akdeniz’e özgü doğal otlar, ünlü şeflerle lezzet şölenleri, sergiler, konferanslar ve eğlenceli konserler ile karnaval havasında gerçekleşecek “Otlu Mutlu Lezzet Festivali” hazırlıklarına, Festival Koordinatörü Hasan Gezer’in festival ile ilgili verdiği detayların konuşulduğu bir toplantı ile başlandı.

 

Mut Belediyesi salonunda Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mut Belediyesi ve ilgili dernek yöneticileri Mahalle Muhtarları ile bir araya gelerek festival öncesi hazırlıkların istişare edildiği bir toplantı gerçekleştirdiler. Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı İbrahim Evrim “Bu festivale Büyükşehir Belediye Başkanımız Vahap Seçer Bey çok önem veriyor, tüm birimleri ile belediyemiz Mut’un yanında olacaktır” dedi.

 

Mut Belediyesi Başkan Yardımcısı Hüseyin Salgur “Mut Belediyesi olarak ilçemizin böylesi bir festivali daha kazanmış olmasından memnuniyet duyduk; Mut Belediyesi de her türlü katkıyı verecektir. Ayrıca anneler günü münasebetiyle düşündüğümüz Zehra Cülüc konserini de festival programı kapsamına alacağız” dedi.

 

 

Mut Belediyesi eski başkanı ve Büyükşehir meclis üyesi Selahattin Aslan “Muhtarlarımızdan özellikle ricamız, kendi mahallelerin de ve yaylalarında yetişen tüm otlardan mümkün olduğu kadar toplatılması ve festivalin çok daha zengin gerçekleştirilmesi bölgenin ve Mut’un tanıtımı açısından çok önemlidir” dedi.

 

Mersin Güç Birliği Kalkınma ve Gelecek Derneği/MEGEP  Başkanı ve Festival Proje Koordinatörü Hasan Gezer yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Festivali etkinliği çerçevesinde unutulmaya yüz tutmuş ot yemeklerinin, böreklerin ve bitki çaylarının festival süresince ziyaretçilere tattırılacağı; akademisyenler tarafından bölgemizde yetişen otların bölge ekonomisine kazandırılması, zeytinyağlı olarak yemeği, böreği, kavrulup yoğurtlanarak tüketilen otların insan sağlığına faydası, şifa olarak içilen bitki çaylarının faydalarının anlatılacağı paneller; yine unutulmaya yüz tutmuş özellikle Hacıahmetli ve Çukurbağ Mahallesi seyirlik oyunlarının sergileneceği; tanınmış şefler ile halkın workshoplarda buluşacağı; Göksu üzerinde rafting gibi su sporlarının yapılacağı; fotoğraf sergilerinin ve kilim sergilerinin düzenleneceği; konserlerin organize edileceği festivale  tüm Türkiye’yi bekliyoruz.” diyen Gezer ayrıca "Mersin Büyükşehir Belediyesi, MEGEP, MUTDER ve Mut’un dinamiklerinin proje paydaşı olacağı festival, geçen yıl Cumhurbaşkanlığı tasarruf tedbirleri genelgesi çerçevesinde ertelenmişti; festival bu yıl 7-8 Mayıs tarihlerinde Mut’ta gerçekleştirilecektir. Tüm Mut halkını festivale katılmaya, ayrıca ilgili tüm STK’ları Mut’un tanıtımına ciddi katkısı olacak bu etkinlikte proje paydaşı olmaya davet ediyoruz” dedi.