MEGEP | Ev yapımı filmler yarışıyor
services

MEGEP | Ev yapımı filmler yarışıyor

Sadece “Ev Yapımı” filmlerin kabul edildiği Mutlu Kısa Film Platformu; ödüllü, ulusal kısa film yarışması, ilk yıl temasını “Pandemide Yaşam” olarak belirledi.

MUTDER (İstanbul Mutlular Derneği) ve MEGEP (Mersin Güç Birliği Kalkınma ve Gelecek Derneği), pandemi gündeminde kısa filmciler için ulusal bir proje duyurdu.
Ayla Algan, Tamer Levent, Cevat Çapan, Adem Kılıç, Ayşenil Şamlıoğlu, Cihat Tamer ve Oya Başar'dan oluşan jüri üyelerinin görev aldığı yarışmayla ilgili düzenlenen basın toplantısında bilgi veren MUTDER ve MEGEP Başkanı Hasan Gezer, amatör-profesyonel yönetmen ayrımı olmaksızın tamamen amatör imkânlarla çekilen ev yapımı filmlerin kabul  edileceğini belirterek, "Psikolojik, ekonomik ve toplumsal tüm alanlarda toplum sağlığını tehdit eden,  korona virüse karşı sorumlu bir yurttaşlık bilinci ile salgının ilk dönemlerinde evde kalarak, sonraki dönemlerinde işimizden ve sosyal yaşamımızdan ödünler vererek mücadele ettik.  Bu sosyal izolasyon, hayatımızda olduğu kadar dünyayı algılayışımızda da kökten değişikliklere neden oldu" dedi. Gezer, "Birçoğumuz bu sıkıntılı süreci evlerinde kolayca atlatabilmek için kendisini sinemanın büyüsüne bıraktı bile. Üstelik sadece izlemektense sinema dinamiklerini ifade biçimi olarak kullanmaya başladığımız bir dijital devrim çağından geçiyoruz. Bu durum kolektif bir sanat olan sinemayı,  gelişen ve giderek bireyselleşen teknoloji sayesinde amatör ruhların yaratım alanlarından biri haline getirdi. Neden amatör sistem ve çabalarla çekilen filmler daha az önemli olsun ki? Sinemanın temel gücü dramatik anlatı değil mi? Sinema tarihi, yaratıcılığı sınır tanımayan yönetmenlerin türlü olanaksızlıklar içerisinde çekmiş olduğu birçok unutulmaz kısa ve uzun metraj film ile dolu değil mi? Şimdi bu soruları yanıtlamak için “Mutlu Kısa Film Günleri” zamanı" diye konuştu.

Son başvuru tarihi 31 Mayıs 2022 olarak açıklanan yarışmaya katılacak filmlerin amatör imkânlarla çekilmesi dışında kısıtlayıcı bir koşulun bulunmuyor. Yarışmada; dereceye giren En İyi Film'e 5 bin, 2.'ye 3 bin, 3.'ye ise 2 bin lira ödül verilecek. Teşvik Ödülü ise üç gece Mersin tatili konaklaması olacak.